Corina Caprioriu si Andreea Chitu, medalii de bronz la CM de Judo de la Paris !

| 0 comments

Zilele astea s-a desfasurat la Paris, Campionatul Mondial de Judo. La acest eveniment au participat si cativa sportivi romani, iar doi dintre ei au reusit sa obtina si doua medalii.

Corina Caprioriu, fosta campioana europeana a reusit sa obtina medalia de bronz la 57 kg dupa ce a batut-o in recalificari pe americanca Marti Malloy. Proba a fost castigata de japoneza Aiko Sato.

Corina Caprioriu

Andreea Chitu, o pustoaica care a avut un an excelent, a reusit sa se claseze pe locul trei la 52 kg dupa ce a batut-o tot in recalificari pe frantuzoaica Priscilla Gneto. Proba a fost castigata de japoneza Misato Nakamura. Tot la 52 kg, Ramona Enache a pierdut in primul tur.

Andreea Chitu

poze daylife.com

Din pacate, Alina Dumitru n-a reusit sa se califice in semifinale la 48 kg. S-a luptat in recalificari pentru bronz, dar s-a retras din cauza umarului. In pare rau pentru ea pentru merita o medalie mondiala. Pentru mine e o fata de milioane si o campioana mondiala. Oricum mai exista Londra 2012 si o sa demonstreze acolo cine e Alina Dumitru.

Oradenii Dan Fasie si Szoke Laszlo au fost eliminati in primul tur respectiv al doilea tur la 66 kg.

La 73 kg, oradeanul Adrian Merge a fost eliminat in turul secund.

Articole Relevante:

Alina Dumitru si Andreea Chitu, medalii de bronz la Jocurile Mondiale ale Armatei de la Rio de Janeiro !

Oradeanul Dan Fasie, Alina Dumitru, Andreea Chitu, medalii de argint si bronz la Cupa Mondiala de Judo de la Sao Paolo!

Corina Caprioriu si oradeanul Costel Danculea, aur si bronz la GP-ul de la Rio de Janeiro !

Alina Dumitru si Corina Caprioriu, aur si bronz la CE de Judo de la Istambul !