Poze si Rezumat Bucharest City Challenge 2008 !

| 11 Comments

Weekend-ul acesta s-a desfasurat la Bucuresti a doua editie a evenimentului din cadrul campionatelor de FIA GT1 si GT2 si Formula 3, si anume Bucharest City Challenge 2008. Pe langa au avut loc curse si din Cupa Logan 2008. La FIA GT s-a impus echipajul compus din Marcel Fassler si Jean Denis Deletraz (Corvette Z06) de la Phoenix Carsport Racing. Pe locul doi s-au clasat Alexandre Negrao si Miguel Ramos, care au pilotat un Maseratti MC 12 iar pe locul al treilea s-au clasat Andrea Bertolini si Michael Bartels de la Vitaphone Racing Team cu acelasi bolid ca si cei de pe locul secund.

Cursa de la Formula3 au fost castigata de spaniolul Jaime Alguersuari de la Dallara F308 Mercedes. Pe locul doi s-a clasat pilotul din Marea Britanie, Oliver Turvey iar pe trei neo-zeelandezul Brendon Hartley.

In Cupa Logan s-a impus Andrei Tentean. Locul doi i-a revenit olandezului Miki Willebrands iar locul trei romanului Bogdan Nastase.

Toti pilotii si spectatorii s-au delectat cu asta :P . Frumos nu?

Pe langa aceste campionate a mai fost si o expozitie de masini tuningate plus unele de ultima ora. Cea mai atragatoare a fost BMW Giugiaro, un bolid care merge cu hidrogen.