Programul complet al Festivalului International de Teatru Oradea 2018 !

| 0 comments

Eu nu prea apuc sa ma duc la spectacole in general, ca am foarte mult de lucru, dar o data pe an, timp de o saptamana imi fac timp sa ma delectez si eu putin cu niste spectacole decalitate. Mai precis la evenimentul mult asteptat de mine, si anume Festivalul International de Teatru, care se intampla o data pe an si la Oradea. Ca de obicei, se va desfasura in mai multe locatii. A ajuns la editia cu nr VI.

O sa revin pe blog cu niste recenzii si o sa va pun pe contul de facebook Oradea BestPhoto niste poze facute de mine. Pozele le veti gasi si www.bihon.ro, Jurnal Bihorean, dar si pe contul de facebook al Teatrului Regina Maria.
Mai jos aveti programul complet al evenimentului. Sa va fie de bine!

Duminica, 23 Septembrie 2018

17:00 – Sala Studio Szigligeti – BEZNA DE MINA, de Szekely Csaba, regia Hunyadi Istvan – Teatrul Szigligeti Oradea – CONCURS
19:00 – Sala Mare – CONCERTO POUR DEUX CLOWNS/CONCERT PENTRU DOI CLOVNI, by Igor Sellem and Julia Moa Caprez – Les Rois Vagabonds, Franta – SPECTACOLE INVITATE
21:00 – Centrul National de Informare si Promovare Turistica Bihor – CREDITUL de Jordi Galceran, regia Sebastian Lupu – Teatrul Artemotion, Oradea – SPECTACOLE INVITATE

Luni, 24 Septembrie 2018

16:00 – Sala Arcadia – Lansare de carte – Mihai Ignat
17:00 – Sala Arcadia – NOI NU!, de Andreea Radu, regia Laura Moldovan – Teatrul „Aureliu Manea” Turda – CU TINERI, PENTRU TINERI – Romania dupa 100 de ani
19:00 – Sala Mare – O LECTIE DE BUNE MANIERE, de Jean–Claude Grumberg, regia Alexandru Berceanu – Teatrul Evreiesc de Stat Bucuresti – CONCURS
21:30 – Sala Studio Szigligeti (Moskva) – PULVERIZARE, de Alexandra Badea, regia Andrei Măjeri – APOLLO 111 – CONCURS

Marti, 25 Septembrie 2018

17:00 – Sala Arcadia – ZEUL MACELULUI, de Yasmina Reza, regia Erwin Șimșensohn – Teatrul Mihai Eminescu, Botoșani – CONCURS
19:00 – Sala Mare (cu publicul pe scena) – REGINA FRUMUSETII DIN LEENANE, de Martin McDonagh, regia Vlad Cristache – Teatrul Jean Bart, Tulcea – CONCURS
21:00 – Scena Mobilă Piata Unirii – MIORITA – Aualeu Teatru
21:00 – Casa de Cultura a Sindicatelor (cu publicul pe scena) – GARDENIA, de Elzbieta Chowaniec, regia Zoltan Balazs – Teatrul Odeon Bucuresti – CONCURS

Miercuri, 26 Septembrie 2018

20:00 – Sala Arcadia – VARIATIUNI ENIGMATICE, de Eric–Emmanuel Schmitt, regia Elvira Rimbu – Teatrul Regina Maria, Oradea – SPECTACOLE INVITATE
18:00 – Sala Mare – ULUITOARELE NUMERE DE SINGURATATE ALE LUI EDWARD GANT, de Anthony Nielsen, regia Dragos Alexandru Mușoiu – Teatrul Fani Tardini, Galați – CONCURS
19:00 – Sala Studio Szigligeti (Moskva) – OCCIDENTAL EXPRESS, de Matei Visniec, regia Szabo K. Istvan – Trap Door Theatre, USA – SPECTACOLE INVITATE
21:00 – Studio Act – POVESTE DIN TRANSILVANIA/ERDELYI MESE, de George Stefan, regia Andi Gherghe – Studio Act Oradea – CU TINERI, PENTRU TINERI – Romania dupa 100 de ani

Joi, 27 Septembrie 2018

17:00 – Sala Florica Ungur (Arlus) – TREPTELE UNIRII, un recital de Emil Boroghina, regia Alexandru Mazgareanu – Coproducţie a Teatrului Nottara si a Teatrului National „Marin Sorescu” din Craiova – spectacol dedicat Centenarului Marii Uniri – SPECTACOLE INVITATE
18:00 – Sala Florica Ungur (Arlus) – Discutii pe tema Centenarului Marii Uniri
18:00 – Sala Mare – TARTUFFE, de Jean–Baptiste Poquelin zis Moliere, regia Alexandru Mazgareanu – Teatrul Maria Filotti, Brăila – CONCURS
19:00 – Sala Arcadia – GUNOIERUL, de Mimi Branescu, un spectacol în regie colectiva – Teatrul Național „Vasile Alecsandri”, Iasi – SPECTACOLE INVITATE
21:30 – Piața Regele Ferdinand I (Scena Mobila) – IN INIMA NOPŢII – EPISODUL MACBETH, scenariu dupa William Shakespeare de Gavriil Pinte, cu insertii din George Banu si Monique Borie – Teatrul Regina Maria, Oradea – CONCURS

Vineri, 28 Septembrie 2018

17:00 – Sala Arcadia – VARSTELE LUNII, de Sam Shepard, regia Toma Danila – Unteatru, Bucuresti – CONCURS
19:00 – Sala Mare – CALDURA IN NOIEMBRIE, de Yana Dobreva, regia Petru Vutcarau – Teatrul Eugene Ionesco, Chisinau – CONCURS
21:00 – Casa de Cultura a Sindicatelor (cu publicul pe scena) – TATAL, de Florian Zeller, regia Radu Iacoban – Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, Arad – CONCURS

Sambata, 29 Septembrie 2018

15:00 – Sala Arcadia – Spectacol lectura „SUB-SOUL”, de Crista Bilciu
17:00 – Sala Florica Ungur (Arlus) – CAPU’ DE BIZON, de David Mamet, regia Theodor–Cristian Popescu – Teatrul Național Târgu Mures, Compania Liviu Rebreanu – CONCURS
19:00 – Sala Mare – DRAGA DOAMNA PROFESOARA, de Ludmila Razumovskaya, regia Andrei Măjeri – Teatrul Municipal Baia Mare – CONCURS
21:30 – Scena Mobila amplasata in Piata Ferdinand – EUTOPIA, de Yannis Margaritis dupa Aristofan, regia Yannis Margaritis – Teatrul de Stat Constanta – SPECTACOLE INVITATE

Duminica, 30 Septembrie 2018

17:00 – Sala Arcadia – Spectacol lectura „HALLO SWITZERLAND”, de Laurentiu Budau
18:00 – Sala Mare – TEROARE, de Ferdinand von Schirach, regia Bobi Pricop – Teatrul National Targu Mures, Compania Liviu Rebreanu – SPECTACOLE INVITATE
21:00 – Scena Mobila in Piata Regele Ferdinand I – CONCERT IN 2 – Ada Milea

Agentia Teatrului va asteapta de Marti – Vineri intre orele 12:00 – 18:00, iar in weekend intre orele 10:00-13:00. Puteti achizitiona bilete si cu o ora înainte spectacol sau online pe biletmaster.ro. Pentru informatii suplimentare si rezervări de bilete, puteti apela numarul de telefon: 0372. 368. 475.

fito2018.jpg

Leave a Reply

Required fields are marked *.