Laureatii Galei Sportului Bihorean si Larisa Florian, cea mai buna sportiva din 2013 in Bihor !

| 0 comments

Saptamana trecuta a avut loc Oradea, Gala Sportului Bihorean 2013. Imi cer scuze, ca scriu abia acum, dar am fost mai tot plecat si ocupat de o saptamana.

Cel mai bun sportiv al anului 2013, pe Judetul Bihor, la sporturi olimpice a iesit Larisa Florian, o pustoaica minunata, de 18 ani, care a avut rezultate senzationale in anul, care tocmai se incheie. Daca se tine serios de judo, are sanse mari sa ne reprezinte la Jocurile Olimpice de la RIO. Am si poreclit-o LARio Florian!

– loc 1 Campionat Campionat European Judo u23 Samokov, Bulgaria 2013
– loc 1 Cupa Europeana Judo u21 Paks, Ungaria 2013
– loc 1 Cupa Europeana Judo u21 Berlin, Germania 2013
– loc 3 Campionat Mondial Judo u21 Ljublijana, Slovenia 2013
– loc 3 Campionat European Judo u21 Sarajevo, Bosnia-Hertegovina 2013
– loc 3 Grand Prix Seniori Jeju, Coreea de Sud 2013
– loc 1 CN u21 Deva 2013
– loc 1 CN Echipe u21 Pitesti 2013
(LPS CSS Bihorul – Liberty Oradea, antrenori Aurelian Fleisz si Alexandru Goncearenco)

larisa1gsb2013_zpsbcdd7fc5.jpg"

larisagsb2013_zpsba1a2b5c.jpg"

Cel mai bun sportiv, la sporturi neolimpice a iesit Marius Ilas, de la CSU Oradea. Marius e si el un om minunat si se vad la fiecare sfarsit de an roadele muncii sale.

– loc 1 Campionat European Karate Kyokushin Seniori Lucerna, Elvetia 2013 (-80 kg)
– loc 1 Campionat European Karate Kyokushin Open Seniori, Oradea 2013
– loc 5 Campionat Mondial Karate Kyokushin Seniori Vilnius, Lituania 2013 (-80 kg)
(CSU Oradea, antrenor Harris Wallmen)

ilasgsb2013_zpsb46a1342.jpg"

Cea mai buna echipa a anului este tot echipa de polo, CSM DIGI Oradea, campioana nationala en-titre. Echipa a fost formata din Mircea Samuila, Nicolae Diaconu, Mihnea Chioveanu, Alex Popoviciu, Andrei Busila, Andrei Cretu, Kadar Kalman, Dunca Gheorghe, Alexandru Ghiban, Dorin Cretu, Alexandru Matei, Michal Gogola, Botond Szabo si Bogdan Cimpianu

– loc 1 Superliga Nationala si printre primele 16 echipe ale Europei (Liga Campionilor)

(antrenori Toth Laszlo si Ciprian Cimpianu)

pologsb2013_zpsc3b9842b.jpg"

Sporturi Olimpice Echipe:

Loc2:

CSM Oradea (baschet): Bogdan Tibirna, Nemanja Maric, Milos Pesic, Sasha Topchov, William Franklin, Zarko Comagic, Daniel Dillon, Lazar Laszlo, Rares Pasca, Andrei Ciordas, Sergiu Pop, Horia Hora, Ivan Stefanovic, Milos Markovic, Radovan Markovic, Vujan Subotic, Sean Denison, Titus Nicoara

– loc 3 Liga Nationala Baschet si participare FIBA EuroChallenge

(antrenor Cristian Achim, antrenor secund Calin Pop, manager Serban Sere)

baschetgsb2013_zpse8ca74bc.jpg"

Loc3: Crisul Oradea (polo juniori I): Maior Doru, Pop Andrei, Dolha Tiberiu, Alexa Catalin, Barbu Remus, Alb Claudiu, Szilagy Otto, Sfarle Alexandru, Corodeanu Alex, Ban Vlad, Maczko Mark, Buzle Danut, Szabo Roland, Paleacu Bogdan, Terec Cristian, Pentek Zsolt

– loc 1 Superliga Nationala Juniori 1 12/13

(antrenori Eugen Bajenaru si Kadar Kalman)

Loc4: CN Eminescu (baschet feminin juniori II): Anghel Monica, Ciordas Maria, Peter Timea, Serb Adelina, Rus Renata, Dimoftiu Vanesa, Caba Romana, Hadade Monica, Gavris Daria, Orban Nicolett, Moldoveanu Diana, Podila Denisa

– loc 1 Liga Nationala Feminina Junioare II 12/13

MVP-ul turneului final: Peter Timea

(antrenor Suzana Onaca)

eminescugsb2013_zpsf27a10b0.jpg"

Sporturi Olimpice Individual:

Loc2: Matei Ioana – judo – CSM-Liberty Oradea

– loc 1 Cupa Europeana Judo Seniori Belgrad 2013
– loc 1 Balcaniada Seniori Miercurea Ciuc 2013
– loc 1 CN Echipe Seniori
– loc 3 CN Seniori Individual

(antrenori Aurelian Fleisz si Emil Morar)

mateigsb2013_zps3a767729.jpg"

Loc3: Dorina Korozsi – atletism – Crisul Oradea

– loc 1 Balcaniada Turcia la 800 si 4×400 metri
– loc 3 CN Seniori Bucuresti 2013

(antrenor Kadas Karol)

korozsigsb2013_zps2ce08d98.jpg"
Dorina n-a fost prezenta, ca e in Kenya, in cantonament

Sporturi Neolimpice Individual:

Loc2: Surla Iulian si Aurelian Fleisz – judo kata – CSM Oradea

– loc 1 CE Kata
– loc 3 CM Kata

(antrenor Alexandru Chirila si Aurelian Fleisz)

fleiszgsb2013_zpse7c398c6.jpg"
A fost prezent doar Aurelian Fleisz

Loc3: Chirila Viviana – karate kyokushin – CSU Oradea

– loc 2 CE Oradea Open Seniori
– loc 3 CE Seniori Lucerna 2013 (+65 kg)
– loc 5 CM Seniori Vilnius 2013 (+65 kg)
– loc 1 CN Open Seniori

(Harris Wallmen)

vivianagsb2013_zpsa1e91eab.jpg"

Laureati Sporturi neolimpice si olimpice:

Topai Catalin Alexandru – taekwon-do – CS TAE KYON Oradea

– loc 1 CE Suedia Tehnici Speciale Juniori Individual
– loc 1 CE Suedia Tehnici Speciale Juniori Echipe
– loc 2 CM Spania Tehnici Speciale Juniori Individual
– loc 2 CN Cluj Lupta 68 kg Juniori

(antrenor Alexandru Sas)

catalintopaigsb2013_zpse7810708.jpg"

Ganea Andreea – taekwon-do – CS King Do Lions Oradea

– loc 3 CE Seniori Suedia Spargeri Forta
– loc 1 CN Cluj Lupta Senioare Ind si Echipe -62 kg
– loc 1 CN Tull
– loc 1 CN Tehnici Speciale Ind si Echipe
– loc 1 CN Spargeri Forta Echipe

(antrenor Romeo Tulkos)

andreaganeagsb2013_zpsb6577db8.jpg"

Luca Mihai Kunszabo – judo – LPS CSS Bihorul – Liberty Oradea

– loc 1 Cupa Europeana Judo u18 Romania
– loc 3 CE Judo u18 Estonia
– participare CM u18 SUA
– loc 2 CN u18
– loc 2 CN u21
– loc 3 CN u23
– loc 3 CN u18 Echipe

(antrenori Aurelian Fleisz si Alexandru Goncearenco)

lucagsb2013_zps409715c6.jpg"

Pop Francesca – tir sportiv – CSU Oradea

– loc 1 CN Seniori Pistol 40 F.A.C
– loc 1 CN Seniori Pistol 40 F Viteza
– loc 1 CN Tineret Pistol 40 F Viteza
– loc 2 CN Tineret Pistol 40 F Precizie
– loc 3 CN Seniori Pistol 40 F Precizie
– loc 3 CN Tineret Pistol Sport
– participanta CE Juniori

(antrenor Let Vasile)

francescagsb2013_zps265fabf3.jpg"

Premii speciale, pentru întreaga cariera, au primit profesorul Dragos Oprea (baschet), care a format talente, ca Szijarto Levente, Titus Nicoara, Lazar Laszlo si Horia Hora si Sift Layos, antrenor de tenis de masa foarte bun.

Leave a Reply

Required fields are marked *.