Maine incepe la Oradea Festivalul International de Teatru !

| 0 comments

De maine va incepe Festivalul de Teatru International, de la Oradea, care se va imparti in Festivalul de Teatru Scurt, Festivalul de Teatru Circ si Festivalul de Teatru pentru Copii Arcadia.

Ma voi duce si eu la cateva spectacole. Le-am ingrosat, pe acestea. Am fost anul trecut si mi-au placut. Daca mai sunt si altele faine recomandati-mi-le va rog.

Program:

Vineri, 20 septembrie:

PARADA COSTUMELOR DE TEATRU – Strada Pietonala, ora 18:00 (Teatrul Regina Maria)
PRODUCATORII – Sala Mare, ora 19:00 (Teatrul Regina Maria, Regia Halasi Imre)

Sambata, 21 septembrie:

LECTIA – Sala Studio, ora 17:00 (Athanor Theatre, Germania, Regia Florin Vidamski)
PARADA MEXICANILOR SI CONCERT MUZICA MEXICANA – Strada Pietonala, ora 17 si 18:00 (Compania de Teatru Become, Sibiu)
LEONIDA GEM SESSION – Sala Mare, ora 19:00 (Teatrul Maghiar de Stat Cluj, Regia Gabor Tompa)
INSOMNIACII – Club Stage, ora 20:00 (Compania de teatru Become Sibiu)
TOM & JERRY – Moszkva Cafe, ora 20:00 (Asociatia Culturala Teatrek Targu-Mures)
RUSSIAN NIGHT – RECITAL EXTRAORDINAR TANIA POPA & BAND – Sala Arcadia, ora 22:00 (Recital extraordinar Tania Popa & Band)

Duminica, 22 septembrie:

URATUL – Sala Mare, ora 19:00 si 21:00 (Teatrul de Comedie Bucuresti, Regia Vlad Cristache)
EXCLUSIV – Moszkva Cafe, ora 19:00 (Spectacol independent Oradea)
GARDENIA – Casa de Cultura a Sindicatelor, ora 21:00 (Teatrul Maghiar de Stat “Csiky Gergely”, Timisoara, Regia Koltai M. Gabor)
FRILENSAR – Club Stage, ora 22:30 (Compania Frilensar Iasi)

Luni, 23 septembrie:

DUMNEZEU E UN MAFIOT – Sala Studio, ora 17:00 (Teatrul National “Lucian Blaga”, Timisoara, Regia Doru Iosif)
JOC SI CANTEC FARA FRONTIERE – Scena Mobila din Spatele Teatrului, ora 17:00 (Teatrul Regina Maria)
DOMNUL SWEDENBORG VREA SA VISEZE – Sala Mare, ora 18:30 (Teatrul National “Vasile Alecsandri”, Iasi, Regia Mihai Măniutiu)
O AVENTURA GALANTA – Club Stage, ora 20:00 (Compania de teatru Become Sibiu, Coordonare artistica: Catalin Patru si Ana Mujat)
M-AM HOTARAT SA DEVIN PROST – Casa de Cultura a Sindicatelor, ora 20:30 (Teatrul National “Lucian Blaga” Timisoara, Regina Antonela Cornici)
SARAIMAN – Filarmonica de Stat Oradea, ora 20:30 (Teatrul Odeon Bucuresti & Fundatia perfoRM, Un concept de Razvan Mazilu)

Marti, 24 septembrie:

CONCERT MUZICA DE FANFARA – Scena mobila din Spatele Teatrului, ora 17:00 (Fanfara Universitatii din Oradea)
ASCENSIUNEA LUI ARTURO UI POATE FI OPRITA – Sala Mare, ora 19:00 (Teatrul Odeon Bucuresti, Regia Dragos Galgotiu)
CE-A AJUNS ROMANIA – Club Stage, ora 20:00 (Compania de teatru Become Sibiu)
8 FEMEI – Casa de Cultura a Sindicatelor, ora 21:00 (Teatrul Regina Maria Oradea, Regia Radu Nichifor)
TOXIC LOVE – Moszkva Cafe, ora 20:00 (Teatrul Particular Brasov, Regia Artistica Dorina Roman)

Miercuri, 25 septembrie:

CONCERT ANIVERSAR – MARIA TANASE – Scena Mobila din Spatele Teatrului, ora 17:00 (Teatrul Regina Maria, Ansamblul Profesionist Crisana)
TAPE – Sala Studio, ora 17:00 (Teatrul Tineretului Piatra Neamt, Regia Razvan Muraru)
PASAREA CARE NU E – Club Stage, ora 20:00 (Spectacol independent Satu Mare, One Woman Show cu Raluca Mara)
SFARSIT DE PARTIDA – Sala Arcadia, ora 19:00 (Teatrul Regina Maria Oradea, Regia Emil Sauciuc)
CONCERT PENTRU DOI CLOVNI – Sala Mare, ora 19:00 (LES ROIS VAGABONDS, Franta)
TAIETURA – Casa de Cultura a Sindicatelor, ora 21:00 (Teatrul Clasic “Ioan Slavici” Arad, Regia Alexandru Mihaescu)
CIRCUS MUNDI – Scena Mobila, ora 21:30 (Aualeu Teatru, Regia Ovidiu Mihaita)

Joi, 26 septembrie:

BARRYMORE – Sala Studio, ora 17:00 (Teatrul Național “Lucian Blaga” Cluj-Napoca, Regia Tudor Lucanu)
LUMANARILE ARD PANA LA CAPAT – Sala Mare, ora 19:00 (Teatrul Csokonai Debrecen, Ungaria, Regia Domolky Janos)
CHARLOTTE SALOMON – Club Stage, ora 20:00 (Teatrul Pentru Putini Bucuresti, Regia Artistica Liana Ceterchi)
OBSESSION – Moszkva Cafe, ora 20:00 (Teatrul In Culise Bucuresti, Regia Iulian Glita si Doru Zanfir)
NOAPTEA MONSTRILOR – Piata Ferdinand, ora 21:00 (Trupa Artgotica, Sibiu)

Vineri, 27 septembrie:

CEI CE NU UITA – Sala Mare, ora 17 si 21:00 (Teatrul Regina Maria Oradea, Regia Gavriil Pinte)
ANGAJARE DE CLOVN – Casa de Cultura a Sindicatelor, ora 19:00 (Asociatia Culturala Art-Cord, Cluj Napoca, Regia Alexandru Gherman)
MELODIE VARAOVIANA – Sala Studio, ora 20:00 (Teatrul National Radu Stanca, Sibiu in parteneriat cu Universitatea Lucian Blaga, Sibiu, Regia artistica Veronica si Catalin Patru)
KEAN – Club Stage, ora 20:00 (Universitatea de Arta Teatrala, Bucuresti, Regia Artistica Adrian Titieni)
INTERVIU – Filarmonica de Stat, ora 21:00 (Spectacol independent Bucuresti, Regia Bogdan Dumitrescu)
VLAD DRACUL – Piata Ferdinand, ora 21:00 (Trupa Artgotica, Sibiu)

Sambata, 28 septembrie:

CONTRA PROGESULUI – Casa de Cultura a Sindicatelor, ora 17:00 (Teatru Bulandra Bucuresti, Regia Artistica Bobi Pricop)
CONCERT DE MUZICA KLEZMER – Scena Mobila din Spatele Teatrului, ora 18:00 (Hakeshet Klezmer Band)
UN PIC PREA INTIM – Sala Mare, ora 19:00 (Teatru Nottara Bucuresti, Regia Cristi Juncu)
TRES – Sala Arcadia, ora 21:00 (M.A.S Productions Franta, Regia Artistica Rami Cotta)
MOFTUL ROMAN – Club Stage, ora 22:30 (Teatrul Mignon Bucuresti)

Duminica, 29 septembrie:

PUSLAMAUA DE LA ETAJUL 13 – Sala Studio, ora 17:00 (Pygmalion Theater Wien, Regia Artitica Tino Geirun)
SCRIPCARUL PE ACOPERIS – Sala Mare, ora 19:00 (Teatrul Regina Maria Oradea, Regia Artistica Korcsmaros Gyorgy)
AMERICA SI ACUSTICA – Moszkva Cafe, ora 20:00 (Spectacol independent)

festivalinternationalteatruscurt_zpscfa578eb.jpg

Mai multe detalii despre program pe site-ul oficial

Leave a Reply

Required fields are marked *.