CSM Oradea, Asesoft Ploiesti si Liga Nationala de Baschet murdarita de arbitri corupti !

| 2 Comments

Pana acum doi ani eu n-aveam deloc treaba cu baschetul, pentru ca nu-l suportam ca si sport. Nu ma intrebati de ce, pur si simplu asa a fost de mic.

Acum doua sezoane in echipa de baschet CSM Oradea s-a investit ceva, iar echipa a terminat la sfarsitul sezonului, anul trecut la inceput pe locul 6. La inceputul sezonului asta m-am decis sa vin si eu la baschet, ca sa-i incurajez pe baieti si sa le fac poze, asa din cand in cand, mai ales ca s-au adus doi, trei jucatori foarte buni (Dillon, Franklin. care s-au dovedit a fi foarte utili echipei, plus Comagic in pauza de iarna, care e cel mai constant). Cand am vazut ce atmosfera fac cei din galeria Leii Rosii si cand am vazut ce bine joaca baietii am ramas foarte placut impresionat, si m-am decis sa vin la fiecare meci. Pe saptamana ce a trecut m-am atasat tot mai tare de echipa si de galerie, si m-am decis sa merg si in deplasari cu ei. Unele deplasari au fost foarte tari, ex Timisoara, Medias, Tg Jiu. Galeria si jucatorii echipei CSM au devenit o familie si asta ma impresioneaza si acum. Chiar am inceput si eu sa joc baschet, in timpul liber, cu cei din galerie. Cine ar fi crezut? Ca eu 100% nu.

Acum o saptamana CSM Oradea s-a calificat in premiera in semifinalele Ligii Nationale de Baschet, dupa ce a trecut in play-off cu 3-1 de fosta campioana de acum doua sezoane, U Mobitelco Cluj. Nimeni nu se astepta sa-i batem, si mai ales ambele meciuri, la ei acasa. In semifinale am cazut sa jucam cu actuala campioana CSU Asesoft Ploiesti. Totul bine si frumos pana aici.

Toate astea au fost stricate de arbitrii de la meciul doi al CSM Oradea cu Asesoft Ploiesti, de joi, 2 mai 2013. In primul meci n-au avut ce sa faca ca le-am dat la Ploiesti 80-60. In al doilea meci scorul a fost strans in prima parte, iar in sfertul patru ploiestenii conduceau chiar si cu 16 puncte. Atunci eram sigur ca pierdem meciul, dar prin nu stiu ce miracol, baietii s-au trezit si i-au egalat pe cei de la Asesoft, ducand meciul in prelungiri. Toata sala era in delir. Baietii nostri au inceput foarte bine prelungirile si conduceau la un moment dat si cu 8 puncte. Cand au vazut ca ploiestenii sunt condusi, arbitrii Ciulin si Fabiana au decis sa ia jocul in maini si sa faca ce vor. In prima faza au dat dublu fault tehnic la Franklin (care de fapt n-a fost fault, aveti dovada in filmuletul de mai jos) si la Pesic, care a ajuns langa Achim, antrenorul oradean. Asta a insemnat patru aruncari libere, din care s-au transformat doua sau trei, nu mai stiu exact. Ambele decizii au fost inventate, ca sa-i aduca pe linia de plutire pe ploiesteni. Dupa aceea a venit cotul lui Burlacu (se vede in imagini) si n-a fost suspendat. Cica s-ar discuta decizia la comisie, si sper ca se va lua cea mai buna decizie, sa nu mai joace sezonul asta. Si au mai fost cateva greseli. Trebuie sa recunosc insa, daca si baietii nostri nu se incurcau la doua, trei faze, ii bateam cu arbitri cu tot.

Unde e faultul?

Mai poti sa zici ceva?

Sincer cand am venit sa ma uit la baschet nu credeam ca si acest sport e in halul asta de patat, ca fotbalul. Eu de aceea am renuntat sa ma mai uit la meciurile din Liga 1 de fotbal. De-a lungul sezonului am vazut o droaie de greseli “pe fata”. Si nu trebuie sa fii cunoscator de baschet, ca sa-ti dai seama de unele greseli intentionate. Singura solutie, ca aceste hotii sa se schimbe e ca lumea din salile din Romania sa se uneasca si cand se mai intample astfel de lucruri sa-i ia pe sus pe arbitri si pe oficialii FRB si sa-i scuture putin, binenteles fara lovituri si violente. Vor sti de frica data viitoare. Nu sunt de vina cei de la Asesoft ca oficialii FRB permit astfel de lucruri. Oricum singurul, care merita tot respectul de la Asesoft e Virgil Stanescu. E singurul, care nu a provocat “scandaluri”. Pacat ca se intampla astfel de lucruri. HAI CSM! Le rupem fasu la ei acasa, asa cum am facut cu U Cluj! Daca nu puneau desteptii de la FRB meciurile miercuri si joi mergeam si eu sa-i sustin! Macar un meci sa castigam si sa aducem decisivul la Oradea!

Poze primul meci:

dannyCeva1's csm oradea vs asesoft ploiesti semi baschet meci1 album on Photobucket