Usain Bolt nu e om !

| 0 comments

Ma gandesc ca aproape toti il stiti pe Usain Bolt, jamaicanul, care fuge de rupe pamantul. A luat trei medalii de aur la JO de la Beijing, in probele de 100, 200 si 4×100 metri. A depasit si cateva recorduri atunci.

Se pare ca n-a imbatranit deloc, pentru ca a castigat si la Londra inca doua medalii de aur. In proba de 100 metri a depasit recordul olimpic cu 9.63 secunde. Pe locul 2 s-a clasat conationalul sau Yohan Blake, iar pe 3 americanul Justin Gatlin.

La 200 de metri, podiumul a fost format doar din jamaicani, Bolt cu 19.32, urmat de Blake si Warren Weir.

Si inca n-am terminat, ca urmeaza proba de 4×100 de metri. Cred ca o castiga lejer jamaicanii. N-au adversari in momentul asta.

Bolt e un exemplu de sportiv si om pentru toti. Are o atitudine si o conditie fizica de invidiat. Si nu se dopeaza!

london2012.com

EDIT: Na ca Jamaica a castigat si proba de 4×100 metri! Bolt a fost ultimul schimb si a stabilit iar un record mondial (36.84)!

EDIT: Mai jos ale rezultatele romanilor in probele din ultima zi:
Marius Ionescu pe 26 la maraton (43 km), din vreo 100 de sportivi! Bravo!
Rares Chintoan s-a oprit in optimi la lupte libere, 120 kg.
Claudia Stef a terminat pe 38 proba de mars 20 km.
Marius Cocioran locul 39 in proba de 50 km mars.

Mai jos ale rezultatele romanilor in probele de ieri si azi:
Azi:
Ionuţ Mitrea si Bogdan Mada nu s-au calificat in finala la kaiac2.

Ieri:
Mirela Lavric nu s-a calificat in finala la 800 metri. La final s-a clasat pe 14 din vreo 50 de sportive.
Iuliana Paleu (21 ani) si Irina Lauric (19 ani), locul 8 in finala B la kaiac2.
Esthera Petre nu s-a calificat in finala la saritura in inaltime.
Petrus Gavrila, Stefan Vasile, Toni Ioneticu si Traian Neagu, locul 8 in finala de la kaiac4.
Mihalachi si Dumitrescu, locul 7 in finala de la canoe2.