Medalie de argint pentru Alina Dumitru la Jocurile Olimpice de la Londra 2012 !

| 0 comments

Acum 10 minute Alina Dumitru, campioana olimpica din 2008, de la Beijing a reusit sa obtina medalia de argint si la Londra in proba de judo -48 kg. Piti a noastra a trecut pe rand de cubaneza Dayaris Mestre Alvarez, mongoleza Urantsetseg Munkhbat si japoneza Tomoko Fukumi, desi e accidentata si s-a vazut clar ca are dureri mari. Din pacate in finala a fost invinsa, la limita de brazilianca Sarah Menezes.

Oricum eu unul sunt mandru de ea si zic ca si-a facut datoria pana la capat. Ea e campioana nostra pe veci si o femeie de milioane. Am cunuscut-o acum doi ani la Bucuresti si a fost o onoare pentru mine.

Hai Romania!

Alina Dumitru, Sarah Menezes (Brazilia), Charline Van Snick (Belgia) si Eva Csernoviczki (Ungaria)

poza daylife.com

Ceilalti romani pana acum:
Sorana Cirstea a fost eliminata in primul tur la tenis de italianca Flavia Pennetta
Dragos Agache a ratat calificarea in semifinale la 100 metri bras
Viorica Susanu si Georgeta Andrunache s-au clasat doar pe 3 in calificarile la dublu rame si merg in recalificari
Andrei Nechita nu a terminat cursa de 249.5 km la ciclism, proba sosea
Flavius Koczi s-a calificat in finale la sol, sarituri si individual compus
Daniela Dodean s-a calificat in turul trei la tenis de masa individual
Echipa masculina de gimnastica, locul 10 in calificari si rateaza finala olimpica