Program Festivalul de Teatru Scurt Oradea 2011 !

| 0 comments

Eu unul nu sunt fan teatru, dar va arat mai jos programul Festivalului de Teatru Scurt, care va debuta duminica, 25 septembrie Sper sa va placa:

Duminică, 25 septembrie

1. Teatrul Oradea – Trupa „Iosif Vulcan”- SCRIPCARUL PE ACOPERIS de Joseph Stein si Jerry Bock, regia artistica Korcsmáros Gyorgy- Teatrul Oradea- Sala Mare – Ora 19.30- spectacol off concurs- Premiera

Luni, 26 septembrie

2. Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova- UNDE-I REVOLVERUL? de Go
argey Gabor, regia artistică Mircea Cornişteanu- Teatrul Oradea -Sala Mare, ora 21.00 – spectacol in concurs
3. Teatrul Dramatic „Ion D. Sarbu” Petrosani- CASA BERNARDEI ALBA de Federico Garcia Lorca, regia artistica Sorin Militaru- Casa de Cultura a Sindicatelor (spectacol cu publicul pe scena) ora 17.00- spectacol in concurs
4. Teatrul de Nord Satu Mare- VICTIMA SI CALAU de Paşcu Balaci, regia artistica Marius Costache– Teatrul Oradea- Sala Studio-ora 18.00- spectacol off concurs
5. Pygmalion Theater Wien, Austria- DOMNISOARA IULIA de August Strindberg, regia artistica Philipp Kaplan- Teatrul Oradea- Sala Arcadia –ora 19.00- spectacol in concurs
6. Motea Renaissance Production- IUBESTE-MA…AMERICA! de Claudia Motea si Al.G. Croitoru, regia artistica Al. G. Croitoru- Hanul cu Noroc- ora 22.30- spectacol off concurs

Marti, 27 septembrie

7. Teatrul Odeon Bucuresti- PYRAMUS & THISBE FOR YOU de William Shakespeare, regia artistică Alexandru Dabija- Teatrul Oradea Sala Mare- ora 21.00- spectacol off concurs
8. Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timisoara- PRAH de Gyorgy Spiro, regia artistica Lászlo Sandor -Teatrul Oradea- Sala Arcadia- ora 17.00- spectacol în concurs
9. Compania de Teatru Aradi Kamarasinhaz- DECALOGUL DUPA HESS de Alina Nelega, regia Erno Tapaszto-Teatrul Oradea Sala Studio- ora 19.00- spectacol in concurs
10. Teatrul Maghiar Oradea Trupa Szigligeti- LEONCE SI LENA Georg Buchner, regia artistica Baczo Tünde- Cinematograful Libertatea- ora 21.00- spectacol in concurs

11. Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timisoara si Aualeu Teatru de Garaj si Curte Timisoara- ARTA PARTULUI de Salvador Dali, regia artistica Kocsardi Levente- Hanul cu noroc- ora 22.30- spectacol off concurs

Miercuri, 28 septembrie

12. Teatrul Odeon Bucuresti- NATURA MOARTA CU NEPOT OBEZ de Ion Sapdaru, regia artistica Eugen Fat- Teatrul Oradea- Sala Mare- ora 21.00- spectacol in concurs
13. Teatrul Nottara Bucuresti- METODA de Jordi Galceran, regia artistica Theodor–Cristian Popescu –Teatrul Oradea-Sala Arcadia – ora 19.00- spectacol in concurs
14. Teatrul Logos Bucuresti- INSULA SCLAVILOR de Pierre de Marivaux, regia artistica Oswald Gayer-Scena mobila pe strada pietonala- ora 16.00- spectacol off concurs
15. Teatrul 2.0 Cluj-Napoca- INFANTA GHID DE INTREBUINŢARE de Saviana Stanescu, regia artistica Diana Dragos- Teatrul Oradea- Sala Studio-ora 17.00-spectacol off concurs
16. Teatrul Ariel Targu-Mures- OXIGEN de Ivan Varapaev, regia artistică Olga Macrinici- Hanul cu Noroc-ora 22.30- spectacol off concurs

Joi, 29 septembrie

17. Teatrul Oradea- Trupa „Iosif Vulcan”- BILOXI BLUES de Neil Simon, regia artistica Ovidiu Caita- Teatrul Oradea- Sala Mare- ora 21.00- spectacol in concurs-Premiera
18. Teatrul Sică Alexandrescu Brasov- DESPRE IUBIRE LA OM de A. P. Cehov, regia artistica Alexandru Dabija- Casa de Cultura a Sindicatelor (spectacol cu publicul pe scena)- ora 19.00- spectacol in concurs
19. Euro Theater Central Bonn, Germania- SCAUNELE de Eugene Ionesco, regia artistica Peter Tomory- Teatrul Oradea- Sala Arcadia-ora 17.00- spectacol in concurs
20. Auleu Teatru de Garaj si Curte- FERMA ANIMALELOR adaptare dupA George Orwell, regia artistica Ovidiu Mihăita- Hanul cu noroc- ora 22.30- spectacol off concurs

Vineri, 30 septembrie

21. ArCuB- Centru de Proiecte Culturale- PRELUDIUL SI LIEBESTOD de Terence Mc. Nally, regia artistica Iarina Demian- Teatrul Oradea- Sala Mare, ora 21.00- spectacol in concurs
22. Teatrul Municipal Turda- PAHARELE LUI CUPIDON de Alexandr Galin, regia artistica Chris Nedeea- Teatrul Oradea- Sala Arcadia-ora 17.00- spectacol in concurs
23. Teatrul National Targu Mures- ANIVERSAREA de Jeroen van den Berg, regia artistica Vlad Massaci –Casa de Cultura a Sindicatelor- ora 19.00 (spectacol cu publicul pe scena)- spectacol in concurs
24. Spectacol independent Braila- VISUL UNEI NOPTI DE GALA de Cornel Cristei, regia artistica Radu Nichifor- Hanul cu noroc-ora 22.30- spectacol off concurs

Sambata, 1 octombrie

25. Teatrul National Timisoara- SWITCH – scenariul si regia artistică Pal Frenak- Teatrul Oradea- Sala Mare- ora 21.00- spectacol in concurs
26. Teatrul Municipal Baia Mare- COPILUL RECE de Marius von Mayenburg, regia artistica Cristian Ban- Casa de Cultura a Sindicatelor – ora 19.00-(spectacol cu publicul pe scena)- spectacol in concurs
27. Teatrul de Vest Reşita- CASA DE PE GRANITA de Slawomir Mrozek, regia artistica Valeriu Andriuta- Teatrul Oradea- Sala Arcadia- ora 17.00- spectacol in concurs
28. Teatrul de Arta Bucuresti- UN BARBAT SI MAI MULTE FEMEI adaptare după Leonid Zorin, regia Bogdan Huşanu- Hanul cu Noroc- ora 22.30- spectacol off concurs

Duminica, 2 octombrie

29. Lari Giorgescu U.N.A.T.C– L-V: 8-16. de Rodrigo Garcia si Ioana Paun, regia artistică Ioana Paun- Teatrul Oradea-Sala Studio- ora 17.00-spectacol in concurs
30. Decernarea premiilor concursului de dramaturgie – Teatrul Oradea – Sala Mare – ora 19.30
31. Teatrul Nottara Bucuresti– VACANTA IN GUADELUPA de Pierre Sauvil şi Eric Assous, regia artistică Diana Lupescu- Teatrul Oradea- Sala Mare- ora 20.00 – spectacol off concurs

festivalteatruscurt.jpg

Mai multe pe pagina oficiala

Leave a Reply

Required fields are marked *.


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.