Emanuel Gyenes a castigat clasa Maraton si a terminat Raliul Dakar 2011 pe 18 !

| 0 comments

Romanul Emanuel Gyenes a reusit ieri cea mai mare performanta din istoria raliului romanesc, si anume ca s-a clasat intre primii 18 la Raliul Dakar 2011, care s-a desfasurat in Argentina si Chile (Buenos Aires – Victoria – Cordoba – San Miguel de Tucuman – San Salvador de Jujuy (Argentina) – Calama – Iquique – Arica – Antofagasta – Copiapo (Chile) – Chilecito – San Juan – Cordoba – Buenos Aires (Argentina)) la categoria motociclete. In ultima etapa Gyenes al nostru s-a clasat pe locul 25, la 10 minute si 36 de secunde de lider. El a mai reusit o peformanta enorma, si anume ca a castigat clasa Maraton (tot din cadrul Dakar 2011), care nu da voie pilotilor sa-si schimbe motorul motocicletei pe toata durata raliului. Cea mai buna perfomanta a lui a fost locul 14 intr-una dintre etape. Celalalt roman, participant in aceasta cursa, si anume Marcel Butuza, s-a clasat pe locul 57. Amandoi au concurat pe motociclete KTM. Singurul lucru pe care nu-l inteleg, e de ce se numeste Dakar, daca nu se desfasoara in Africa. Oricum Hai Romania! Mai jos aveti castigatorii pe categorii.