Sapte medalii pentru Romania la Campionatul European de Haltere!

| 0 comments

Da, ati vazut bine. Romania a castigat 7 medalii la Campionatul European de Haltere de la Minks, Belarus. La categoria 69 de kg Ninel Miculescu a cucerit 3 medalii de aur: 153 kg stil smuls, 180 kg stil aruncat si 333 kg la total.

La categoria 62 kg Antonio Buci a castigat 1 medalie de aur la stil aruncat: 165 kg si o medalie de argint la total: 300 kg.

La feminin Roxana Cocos a reusit doar 2 medalii de bronz: 130 kg stil aruncat si 229 kg la total.

poze EPA

si alte performante din aceasta saptamana:

Handbal:

Steaua s-a calificat in semifinalele Cupei Cupelor la handbal masculin.

Tenis:

Edina Gallovits a castigat turneul de tenis de la Pelham, SUA dupa ce a invins-o pe croata Ajla Tomljanovici (6-2, 6-0).
Irina Begu a ajuns in finala de la Incheon, Coreea de Sud, dar a fost invinsa de coreeanca Jin-A Lee (6-4, 6-2).
Liana-Gabriela Ungur a fost invinsa in sferturile de finala de la Civitavecchia, Italia de tenismena din Belarus Darya Kustova (6-1, 2-6, 7-5).
Simona Halep, dupa ce a reusit sa o invinga pe Sorana Carstea in sferturile de finala de la Marbella, Spania a fost invinsa de italianca Flavia Pennetta (4-6, 6-7).
Victor Crivoi in sferturi la Monza, Italia dupa ce l-a invins pe sarbul Dejan Katici (7-6 (7/5), 6-3).
Victor Hanescu a pierdut finala de la Casablanca, Maroc dupa ce a fost batut de elvetianul Stanislas Wawrinka (6-2, 6-3).
Perechea Horia Tecau/ Robert Lindstedt (Romania/Suedia) a reusit sa castige finala de dublu in turneul de la Casablanca, Maroc. Ei au trecut in finala de perechea Rohan Bopanna/Aisam-Ul-Haq Qureshi (India/Pakistan) (6-2, 3-6, 10-7).

Box:

Jo Jo Dan l-a batut prin KO pe brazilianul Andre Marcos Do Nascimento pastrandu-si astfel centura WBC.
Lucian Bot l-a batut la puncte pe Pavels Dologovs (Lituania).
Bogdan Dinu l-a batut la puncte pe Remigijus Ziausys (Lituania).

Hochei:

Romania a invins China (4-3) si Islanda (8-3) la Campionatul Mondial de Hochei de la Narva, Estonia. In urmatorul meci, Romania va intalni Islanda. Urmatorul meci va fi in compania Israel-ului pe 13 aprilie.