Stoner campion mondial la MotoGP !

| 4 Comments

Duminica, 23 septembrie, titlul la MotoGP a fost adjudecat de Casey Stoner, pilotul australian al echipei Ducati. El a incheiat locul 6 in Marele Premiu al Japoniei de la Motegi care i-a fost de ajuns pentru castigarea titlului. Valentino Rossi, multiplu campion mondial a ocupat locul 13 in finalul cursei, din cauza unei probleme la motocicleta. Marele Premiu al Japoniei i-a revenit italianului Loris Capirossi, care si-a trecut astfel in cont a treia victorie consecutiva alaturi de Ducati la Motegi. Capirossi va pleca de la Ducati la Suzuki, din sezonul viitor. Podiumul a fost completat de francezul Randy De Punier de la Kawasaki si de ibericul Toni Elias de la Honda. Ca sa se mentina in cursa pentru titlul mondial ii trebuia doar victoria si nimic altceva. In acest moment Casey Stoner are 294pct, cu 80 de pct mai multe ca si Rossi cand mai sunt doar 3 curse de disputat pana la sfarsitul sezonului. Australianul a debutat in lumea motociclismului viteza in 2001. De atunci a adunat 18 victorii, urcand de 32 de ori pe podium. E tanar si talentat baiatul si merita acest trofeu. Si-a dat sufletul, a muncit mult si l-a obtinut. Oricum sa recunoastem ca si Rossi e foarte bun pilot, are niste faze de stai in cap dar anul acesta pur si simplu nu a fost al lui.