Saptamana asta am fost prezent la Gala Sportului Bihorean 2010, unde au fost premiati cei mai buni sportivi ai anului 2010. D-ul director de la DJST Bihor, Sorin Buhas n-a invitat sportivii de la CSM Oradea, sectiile scrima si baschet ca cica n-au indeplinit punctajul necesar si ca n-au rezultate internationale. Pentru mai marii nostri nu conteaza ca baschetul oradean e pe locul 5 in Divizia A si la vreo cinci puncte de locul 1 si ca antrenorul Cristian Achim a fost ales antrenorul anului de catre Federatia Romana de Baschet sau ca scrima oradeana a luat locul 2 la CN dupa nu stiu cati ani de suprematie si ca a participat in Liga Campionilor 2010, sau pentru performantele de la junioare, si anume Raluca Grosman si Adela Bodea locurile 2 si 3 sau ca Arkosi Bertalan si Tardi Otto au participat la CM 2010 din Paris sau ca Arkosi Bertalan are sanse de calificare la JO 2012 sau ca spadasinele oradene de la CS Crisul au luat titlul national la categoria 11 ani, iar la 13 ani sunt pe locul 3. Se pare ca orgoliile sunt mai importante decat performantele. Am ramas cu un gust amar dupa aceasta gala. Oricum felicitari sportivilor, care au avut cu adevarat performante in acest an si sa speram ca 2011 va fi mult mai bun din aceste puncte de vedere.
Probe olimpice
Cea mai buna echipa a anului 2010 – Echipa de polo CSM Digi Oradea – campioana nationala 2009/2010 si sferturile Cupei LEN
Antrenor: Cornel Gordan
Sportivi: Negrean Tiberiu, Monostori Attila, Diaconu Nicolae, Barat Ferec, Cimpianu Bogdan, Samuila Mircea, Baidoc Cosmin, Tarnovetchi Gheorghe, Cretu Andrei, Cretu Dorin, Popoviciu Alexandru, Chioveanu Mihnea, Kincses Attila, Kadar Kalman
Locul 2 – Echipa de polo juniori I – CS Crisul Oradea – campioana nationala juniori I
Antrenor: Cimpianu Ciprian
Sportivi: Tic Marius, Panzariu Andrei, Juhasz Gergo, Dolha Stefan, Dolha Tiberiu, Olcean Sergiu, Tifrea Rares, Lenghel Eric, Popa Horia, Sarkozi Gergo, Pop Adrian, Freundlich Adam, Cimpianu Bogdan
Locul 3 – Echipa de baschet juniori I – LPS Bihorul – vicecampioana nationala juniori I, campioana nationala Cupa Liceelor
Antrenor: Alin Cures
Sportivi: Horia Rosu, Cristian Chereji, Catalin Horga, Laviniu Andrei, Levente Teicsi, Paul Pasula, Raul Pop, Andreas Krausz, Sabin Gherdan, Radu Tibies, Alex Pop, Octavian Maghiar, Andrei Ciordas
Cel mai bun sportiv al anului 2010: (probe olimpice) – Dan Fasie – CSM Oradea – judo – locul 1 Cupa Mondiala seniori Suwon 2010, locul 2 Cupa Mondiala seniori Brazilia 2010, locul 5 CE seniori ind Viena 2010, locul 3 CE seniori ech Viena 2010
Antrenori: Emil Morar, Alexandru Lungu
Locul 2 – Halas Marian – CSM Oradea – judo – locul 6 Cupa Mondiala seniori Praga 2010, locul 1 Cupa Europeana seniori Slovacia 2010, locul 3 CE seniori ech Viena 2010, vicecampion balcanic Trebinje 2010, locul 1 CN seniori Arad 2010, locul 3 CN seniori NeWaza Drobeta Turnul Severin 2010
Antrenori: Emil Morar, Alexandru Lungu
Locul 3 – Florian Larisa – locul 5 CM Juniori, locul 5 la CE de cadeti, locul 1 la C Balcanice de juniori, locul 1 la C Balcanice de cadeti, locul 1 la Cupa Europeana de cadeti de la Szchyrk (Polonia), locul 2 la Cupa Europeana de cadeti de la Zagreb (Croatia), locul 3 la Cupa Europeana de cadeti de la Teplice (Cehia), locul 3 la Cupa Europeana de cadeti de la Ploiesti (Romania), locul 1 la CN de juniori, locul 1 la CN de cadeti, locul 3 la CN de seniori, locul 1 la CN pe echipe cadeti, locul 2 la CN echipe juniori, locul 1 la CN kata seniori
Antrenori: Aurelian Fleisz, Alexandru Goncearenco
Sportivi laureati 2010:
Matei Ioana – CSM Liberty Oradea – judo – locul 5 CE tineret Sarajevo 2010, locul 5 Cupa Europei seniori Boras 2010, locul 1 Balcaniada seniori Trebinje 2010, locul 1 CN tineret Oradea 2010, locul 2 CN tineret, locul 3 CN tineret Arad 2010
Antrenori: Emil Morar, Alexandru Lungu
Pop Francesca – CSU Oradea – tir – locul 1 la CN individual junioare, locul 1 la CN tir sportiv junioare, locul 1 la CN pistol precizie junioare, locul 1 la CN pistol viteza junioare (toate la Bucuresti)
Antrenor: Let Vasile
Deiac Cornelia – CSM-CSU Oradea – atletism – locul 1 la CN tineret, locul 2 la CN de senioare (Bucuresti)
Antrenor: Preda Virgiliu
Szoke Laszlo – CSM Liberty – judo – locul 1 la Balcaniada seniori Trebinje, locul 1 la CN de seniori Arad
Antrenori: Emil Morar, Alexandru Lungu
Bianca Lazar Fazekas – CS Crisul-CS Dinamo – atletism (aruncarea ciocanului si aruncarea discului) – locul 6 la Jocurile Olimpice tineret Singapore, locul I la CN juniori I sala, locul 1 la CN juniori II sala, locul 1 la CN junioare I aer liber, locul 3 la CN de seniori, locul 3 la CN de tineret (ciocan), locul 2 la CN juniori II (disc)
Antrenor: Livia Mehes
Andrada Anton – CSU Oradea – gimnastica ritmica – locul 2 la CN de senioare (cerc si panglica), locul 3 la CN individual compus, locul 3 la CN de seniori (coarda, minge) (Bistrita)
Antrenor: Sabau Anca
Adrian Pop – CSM-Crisul Oradea – atletism (aruncarea ciocanului) – locul 1 la CN tineret sala, ciocan, locul 1 la CN tineret aer liber, locul 2 la CN seniori sala, locul 3 CN seniori aer liber
Antrenor: Livia Mehes
Costel Danculea – CSM Liberty – judo – locul 3 la CE seniori cu echipa Viena, locun 1 seniori Arad
Antrenori: Emil Morar, Alexandru Lungu
Probe Neolimpice
Cel mai bun sportiv al anului 2010: Surla Iulian si Aurelian Fleisz (pereche kata) – locul 1 la CE Nage No kata seniori Pordenone 2010, locul 1 la CE Nage No kata open Prodenone 2010, locul 2 la CM Nage No kata Budapesta 2010
Antrenor: Chirila Alexandru
Locul 2 – Raul Mircea Tudorica – CS UAMT – U Agora – karate traditional – locul 1 la CM de enbu Serbia, locul 2 la CE kata si kumite Cipru, locul 1 si locul 2 la CN de fudokan Iasi
Antrenor: Pavel Vancea
Locul 3 – Melania Campan (fosta Mandru) – CS UAMT – U Agora – karate traditional – locul 1 la CM de fukugo Serbia, locul 3 la CN de kata echipe Bucuresti
Antrenor: Pavel Vancea
Sportivi laureati 2010:
Viviana Chirila – CS Gym – karate kyokushin – locul 3 la CE U22 categoria A Lituania, locul 3 la CE kumite seniori, locul 8 la CE kata seniori Spania, locul 1 la CN kata seniori, locul 1 la CN kumite seniori Deva, locul 1 la CN kumite seniori Arad
Antrenor: Harris Wallmen
Marius Ilas – CS Gym – karate kyokushin – locul 1 la CE kumite seniori Spania
Antrenor: Harris Wallmen
Alexandru Sorean – Tengo Salonta – fotbal tenis – locul 1 la CM din Istambul in proba de simplu si triplu (juniori)
Antrenor: Vasile Sorean
Mirel Matei – CS UAMT – U Agora – karate traditional – locul 1 la CM kata individual, locul 3 la CM enbu tineret Serbia, locul 2 la CN de fudokan Iasi
Antrenor: Pavel Vancea
Ana Cornelia Guler – CS King Do – taekwondo – locul 6 la CE spargeri forta senioare individual, locul 3 la CE spargeri forta echipe, locul 4 la CE tehnici speciale Suedia, locul 1 la CN spargeri forta senioare individual, locul 2 la CN lupta, locul 3 la CN tull Sibiu
Antrenor: Tulos Romeo
Sabin Tatu – CS West Team – taekwondo – locul 2 la CE juniori lupta, locul 4 la CE juniori spargere forta, locul 4 la CE juniori tehnici speciale Suedia, locul 1 la CN lupta, locul 1 la CN tehnici speciale, locul 1 la CN spargeri forta
Antrenor: Ruszkai Hajnalka
Arnold Gale – CS Crisul – karate modern – locul 5 la CM shotokan seniori Istanbul, locul 1 la CN shotokan tineret Botosani, locul 1 la CN tineret interstil Bucuresti, locul 3 la CN shotokan seniori Oradea
Antrenor: Mezei Tunde
Ioan Cret si Paul Cret – CS Crisul – fotbal tenis – locul 1 la CM de juniori la dublu, locul 1 la CN de juniori
Antrenor: Gheorghe Gradinaru
Restul pozelor:
Articole Relevante:
CSM Oradea si-a premiat sportivii !
One Comment
Leave a reply →