32 de premii pentru Romania, la Concursul NASA Space Settlement Contest 2014 !

| 0 comments

In primul rand vreau sa-mi cer scuze, ca scriu stirea asta, atat de tarziu, dar zilele astea am aflat si eu. Plus, ca a trebuit sa caut pe site-ul oficial premiile, pt ca pe toate site-urile, pe care am gasit stirea, sunt diferite.

Din, cate am inteles, de pe site-ul lor, in concurs au intrat 562 de proiecte, de la 1567 de elevi, ajutati de 222 de profesori, din 19 tari, precum Romania, Bulgaria, Canada, China, Cehia, Emiratele Arabe Unite, India, Indonesia, Japonia, Bahrain, Liban, Pakistan, Puerto Rico, Macedonia, Singapore, Turcia, Marea Britanie, Uruguay si SUA.

Prin aceste proiecte elevii au reusit sa creeze conditii de viata pe Luna si pe Marte. Romania a reusit sa obtina urmatoarele premii.

Grad 11 – Locul 1
Spacekit, Alper Ender O., Constanta, Romania (Colegiul National “Mihai Eminescu”) – individual
Tetractys, Andra Mantighian, Constanta, Romania (Colegiul National Mircea cel Batran) – individual
Renaissance II, Brasov, Romania (Scoala Generala “Andrei Saguna”) – Echipa mare
Selene Expandable Space Orbital Settlement, Bucuresti, Romania (Liceul “Tudor Vianu”) – Echipa mare – AICI proiectul

Grad 10 – Locul 1
The Honeycomb Space Settlement, Bucuresti, Romania (Liceul “Tudor Vianu”) – Echipa mica
Helios – Celestial Pioneer, Constanta, Romania (Colegiul National Mircea cel Batran) – Echipa mare

Grad 9 – Locul 1
Helios, Constanta, Romania (Liceul International de Informatica, din Constanta) – Echipa mare

Grad 7 – Locul 1
SpaceBurg, Constanta, Romania (Colegiul National Mircea cel Batran) – Echipa mica

Grad 12 – Locul 2
Arcturus Space Settlement, Bucuresti, Romania, (Liceul Stiintei in Calculatoare “Tudor Vianu”) – Echipa mare – AICI proiectul

Grad 9 – Locul 2
Dune, Constanta, Romania (Liceul International de Informatica, din Constanta) – Echipa mare

Grad 7 – Locul 2
The God’s Kite, Carmen T., Brasov, Romania (Colegiul National “Andrei Saguna”) – individual
Celestio Space Settlement, Bucuresti, Romania (Liceul Stiintei in Calculatoare “Tudor Vianu”) – Echipa mica

Grad 12 – Locul 3
Ouroboros, Miron V., Bucharest, Romania (Liceul Teoretic “Alexandru Ioan Cuza”) – individual
Espyrius II A.O.S., Bucuresti, Romania (Liceul Stiintei in Calculatoare “Tudor Vianu”) – Echipa mica

Grad 11 – Locul 3
Neith, Constanta, Romania (Liceul International de Informatica, din Constanta/Liceul “Ovidius”), – Echipa mica
Aspire, Bucharest, Romania (Colegiul National “Sfantul Sava”) – Echipa mare

Grad 10 – Locul 3
Zarya, Constanta, Romania (Liceul International de Informatica, Constanta) – Echipa mare

Grad 8 – Locul 3
Elpis, Constanta, Romania (Liceul International de Informatica, din Constanta) – Echipa mica
Hikari: The Future of Humanity, Constanta, Romania (Scoala Spectrum din Constanta) – Echipa mare

Grad 11 – Mentiune
Delos, Constanta, Romania (Colegiul National “Mircea cel Batran”) – Echipa mare
Nomad, Constanta, Romania (Liceul “Ovidius”) – Echipa mare
Pharos, Slatina, Romania (Colegiul National “Ion Minulescu”) – Echipa mica
New Era, Constanta, Romania (Liceul International de Informatica, din Constanta) – Echipa mica
Minerva, Constanta, Romania (Colegiul National “Mircea cel Batran”) – Echipa mica
Sodalitas, Constanta, Romania – Echipa mare
Omnium, Constanta, Romania (Colegiul National “Mircea cel Batran”) – Echipa mare

Grad 10 Mentiune
Sirius, Constanta, Romania (Colegiul National “Mircea cel Batran”) – Echipa mare
Terranova, Constanta, Romania (Colegiul National “Mircea cel Batran”) – Echipa mare

Grad 8 – Mentiune
Atum Space Settlement, Constanta, Romania (“Ovidius” High School) – Echipa mica

Grad 7 – Mentiune
Milky Way, Constanta, Romania (Liceul International de Informatica din Constanta) – Echipa mica
Aether, Constanta, Romania (Liceul “Ovidius”) – Echipa mare

Mai multe detalii pe site-ul oficial

Leave a Reply

Required fields are marked *.